W artykule
Jest inspiracją dla artystów, niektórzy lubią go obserwować nocą, ponieważ zachwyca swym srebrzystym
blaskiem. Zaznaczył swą obecność w kulturze, ale wciąż interesuje naukowców. Księżyc ma bez wątpienia swoje tajemnice. A oto przed Wami ciekawostki o Księżycu.
Wierny (i wyjątkowy) towarzysz Ziemi
Księżyc to naturalny oraz wyłączny satelita Ziemi. Warto także wspomnieć, że to jedyne ciało niebieskie, które może pochwalić się swoją strefą czasową. Przez bardzo długi czas (ok. 100 mln lat) wyróżniał się atmosferą grubszą nawet od tej, która jest na Marsie – obecnie ma ona jednak charakter szczątkowy. Tworzą ją przede wszystkim: hel, neon, argon, a na skład ma duży wpływ pora dnia (np. stężenie argonu jest największe o wschodzie Słońca). Co ciekawe, każdego roku Srebrny Glob oddala się od Ziemi o ok. 3,8 cm, samo ciśnienie na powierzchni to 0.3 nPa.
Księżycowe teorie spiskowe
„Dla człowieka to jeden mały krok, dla ludzkości skok ogromny” – powiedział Armstrong, pierwszy człowiek, który stanął na Księżycu. To przełomowe zdarzenie stało się źródłem wielu teorii spiskowych. Według ich wyznawców materiały potwierdzające lądowanie zostały sfałszowane. Sceptycy twierdzili, że umieszczona na Księżycu flaga zdaje się powiewać na wietrze, zaś zdjęcia są zbyt dobrej jakości i nie widać na nich gwiazd. Ich wątpliwości wzbudziły również cienie rzucane przez znajdujące się tam obiekty – padają na różne strony, co sugeruje użycie kilku źródeł światła. Argumenty zwolenników teorii spiskowych zostały jednak w większości obalone, chociaż do tej pory cieszą się popularnością.

Składowisko… rzeczy różnych
Na Księżycu znajduje się wiele pozostałości po ludziach. Łącznie jest to aż 181 ton! Oprócz flag, które najprawdopodobniej ze względu na promieniowanie stały się białe, można tam odnaleźć naukowe przyrządy, sondy bezzałogowe, łaziki, moduły lądowników itd. A z drobiazgów: medale na cześć radzieckich astronautów, rodzinną fotografię jednego z członków załogi, piłeczki golfowe, dwie pary
butów, szczypce oraz… obcinacz do paznokci. Z kolei astronauta David Scott pozostawił na Księżycu młotek i piórko, które posłużyły mu do przeprowadzenia eksperymentu dotyczącego siły grawitacji.
Kulturowe nawiązania
Srebrny Glob od dawna obecny jest w kulturze – za jedno z pierwszych dzieł, które poruszają temat podróży między nim a Ziemią, uchodzi japoński tekst pt. Opowieść o zbieraczu bambusu. Księżyc inspirował także m.in. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Charlesa Baudelaire’a, Marię Pawlikowską-Jasnorzewską. Stał się źródłem natchnienia dla malarzy (Caspar David Friedrich i jego Dwaj mężczyźni kontemplujący księżyc), kompozytorów (sonata Księżycowa Ludwiga van Beethovena). A współcześnie? Na pewno nie można zapomnieć o popularnej serii Czarodziejka z Księżyca oraz kinematografii (np. Moon Duncana Jonesa, Apollo 13 Rona Howarda i wiele innych). Aluzje do lądowania na Księżycu są widoczne w piosenkach grupy Rammstein (Amerika) oraz Imagine Dragons (On Top of the World).