W artykule
Roczne rozliczenie podatku dochodowego spędza sen z powiek niejednemu dorosłemu. Nie jest to jednak aż tak trudne, jak się wydaje. A wszystko dzięki rozwojowi techniki. Współcześnie mamy możliwość złożenia zeznania podatkowego również przez Internet. Dowiedz się, jak to zrobić.
W poprzednim artykule pisaliśmy, czym są podatki, natomiast teraz zajmiemy się kwestią składania zeznań podatkowych. Każda osoba, która otrzymuje zapłatę za wykonywaną pracę, ma obowiązek rozliczania się z urzędem skarbowym co roku. Konieczność ta dotyczy każdego, a więc pracowników, przedsiębiorców, ale także emerytów oraz rencistów.
Krótki przewodnik po podatkach (czytaj)
Pod tajemniczym terminem PIT nie kryje się wyłącznie nazwa podatku dochodowego od osób fizycznych. W ten sposób podatnicy określają również druki deklaracji podatkowej, jakie należy składać do urzędu, aby móc przeprowadzić rozliczenie roczne. Współcześnie, dzięki działaniom Ministerstwa Finansów, można rozliczyć się na wiele sposobów – zarówno przy pomocy tradycyjnych, drukowanych formularzy, jak i poprzez specjalnie opracowane formularze elektroniczne.
Rozliczenie podatku – formularze PIT
Zwykły podatnik zatrudniony z tytułu umowy o pracę bądź na umowie cywilnoprawnej (o charakterystyce tych form zatrudnienia pisaliśmy na blogu) powinien wiedzieć, czym są formularze PIT-11 oraz PIT-37. To właśnie te dwa rodzaje dokumentów są kluczowe w celu rozliczenia podatku.
Formy zatrudnienia (czytaj)
PIT-11
Każdy pracodawca ma obowiązek przekazania pracownikowi formularza PIT-11, w którym znajdują się informacje o uzyskanych przez niego przychodach, dochodach, pobranych zaliczkach na podatek dochodowy, wysokości składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne. PIT-11 musi być dostarczony pracownikowi oraz odpowiedniemu urzędowi skarbowemu najpóźniej do końca lutego następnego roku (przykładowo, PIT-11 za rok 2021 otrzymamy do 28 lutego 2022 r.). Dlaczego ten formularz jest tak ważny? To on stanowi podstawę rocznego rozliczenia podatkowego PIT-37 lub PIT-36 (PIT-36 rozliczają osoby z własną działalnością gospodarczą). Jeśli w danym roku pracowaliśmy w wielu zakładach pracy, możemy otrzymać kilka formularzy PIT-11 – po jednym od każdego pracodawcy.
Ryc. 1. Pierwsza strona formularza PIT-11. Cały dokument można pobrać na rządowej stronie https://www.podatki.gov.pl/media/6608/pit-11-27-11.pdf
PIT-37
PIT-37 jest podstawowym formularzem służącym do rozliczenia podatku dochodowego na zasadach ogólnych. To przy jego pomocy rozliczymy przychody uzyskane z tytułu umowy o pracę, umowy zlecenie oraz umowy o dzieło, a także z emerytur oraz rent. Służy on do rozliczenia indywidualnego, ze współmałżonkiem bądź jako osoba samotnie wychowująca dzieci.
Ryc. 2. Pierwsza strona formularza PIT-37. Cały dokument można pobrać na rządowej stronie https://www.podatki.gov.pl/pit/formularze-do-druku-pit/#PIT-37
Ulgi podatkowe
Rozliczenie podatku dochodowego w PIT-37 daje możliwość uwzględnienia większości ulg podatkowych, jeśli oczywiście spełniamy odpowiednie wymagania. Dzięki zastosowaniu ulgi podatkowej zmniejszamy podstawę naliczania podatków, a co za tym idzie – możemy otrzymać zwrot części podatku, jaki został nam odliczony od pensji. Najpopularniejsze ulgi podatkowe to:
- ulga dla młodych,
- ulga na Internet,
- ulga na dzieci (prorodzinna),
- ulga rehabilitacyjna,
- ulga z tytułu darowizn na organizacje pożytku publicznego, na cele charytatywne oraz kościelne,
- ulga termomodernizacyjna.
Aby uwzględnić ulgi podatkowe, do rozliczenia należy załączyć dodatkowo PIT-O. Każda ulga podatkowa powinna być odpowiednio poświadczona, a więc do jej zastosowania musimy posiadać odpowiednie dokumenty. Ważne, aby zachować je co najmniej przez 5 lat od momentu rozliczenia w razie ewentualnej kontroli z urzędu skarbowego.
O szczegółowych wymaganiach, jakie musisz spełnić, aby uzyskać ulgę, przeczytasz w informatorze przygotowanym przez Ministerstwo Finansów.
Jak przekazać 1% podatku?
Rozliczając PIT, możesz przekazać 1% ze swojego podatku na organizacje pożytku publicznego (OPP). Warto skorzystać z tej opcji, ponieważ w ten sposób wspierasz instytucje pozarządowe, które w znacznej części utrzymują się jedynie z darowizn, np. schroniska dla zwierząt, fundacje opiekujące się osobami chorymi, niepełnosprawnymi czy biednymi. Aby przekazać 1% podatku, należy wpisać numer KRS organizacji oraz ewentualnie cel szczegółowy (jeśli chcemy, żeby nasze pieniądze trafiły np. na rehabilitację konkretnego dziecka). Aktualna lista organizacji OPP jest dostępna w wykazie Narodowego Instytutu Wolności.
Sposoby rozliczania PIT
W zależności od naszej sytuacji osobistej, deklarację podatkową możemy złożyć samodzielnie, ze współmałżonkiem bądź jako osoba samotnie wychowująca dziecko. Rozliczenie podatku dochodowego możemy wykonać na kilka różnych sposobów. Urzędy skarbowe dopuszczają możliwość przyjęcia deklaracji m.in. w formie fizycznej (bezpośrednio w odpowiednim urzędzie), za pośrednictwem poczty bądź drogą elektroniczną. Jakie więc mamy możliwości?
- Skorzystanie z usług księgowych – jeśli nie czujemy się pewnie w kwestiach podatkowych, a nasza sytuacja jest skomplikowana (np. mamy kilka źródeł dochodów, przysługują nam różnego rodzaju ulgi lub prowadzimy własną działalność gospodarczą), warto udać się po pomoc do specjalisty. Wystarczy zabrać ze sobą wszystkie potrzebne dokumenty (w tym ubiegłoroczne rozliczenie), a biuro podatkowe wykona całą pracę za nas.
- Samodzielne rozliczenie i wysłanie deklaracji drogą elektroniczną bądź tradycyjną – dzięki postępowi techniki możliwe jest wykonanie i złożenie zeznania podatkowego przez Internet. Do tego celu zostały stworzone specjalne programy, które automatycznie pobierają nasze dane z urzędu skarbowego, np. platforma e-pity. Nie musimy więc mieć przy sobie formularza PIT-11 i własnoręcznie przenosić zawartych w nim informacji do rozliczenia. Dodatkowo tego typu programy weryfikują poprawność wprowadzonych przez nas danych, a dzięki połączeniu z serwerami Ministerstwa Finansów, dają możliwość przesłania rozliczenia online do odpowiedniego urzędu skarbowego.
- Usługa Twój e-PIT – Ministerstwo Finansów opracowało także specjalną usługę e-Urzędu Skarbowego, w której dostępne są gotowe rozliczenia podatników. Zostały one przygotowane na podstawie danych uzyskanych od pracodawców. Korzystając z tego sposobu rozliczania, wystarczy jedynie sprawdzić poprawność zamieszczonych w deklaracji podatkowej danych i zaakceptować je jednym kliknięciem. Jeśli informacje się nie zgadzają, mamy możliwość ich zmiany. Możemy również wybrać odpowiednią ulgę czy przekazać 1% podatku na OPP. O tym, jak krok po kroku skorzystać z usługi Twój e-PIT, dowiesz się z rządowej strony podatki.gov.pl.
Do kiedy należy się rozliczyć?
Szczegółowy termin rozliczenia zeznania podatkowego warto sprawdzać każdego roku. Dokładna data zależy od rodzaju składanego rozliczenia PIT i może zostać przesunięta decyzją organów władzy. Jednak zazwyczaj ostateczną datą przesłania do odpowiedniego urzędu skarbowego rozliczenia PIT-37 jest 30 kwietnia.
Ile trzeba czekać na zwrot podatku?
Jeśli przysługują nam ulgi podatkowe lub pracodawca wpłacił większą zaliczkę na poczet podatku dochodowego, możemy otrzymać zwrot części podatku. Gdy składamy deklarację w sposób tradycyjny (osobiście dostarczamy dokumenty bądź przesyłamy pocztą), na pieniądze możemy czekać do 3 miesięcy. Jeśli natomiast zdecydujemy się na rozliczenie PIT online, czas otrzymania środków skraca się do 45 dni, co również jest argumentem za wyborem właśnie takiego sposobu rozliczania. Warto nie czekać na wysłanie deklaracji do ostatniej chwili. Im później ją złożymy, tym dłuższy może być czas oczekiwania na zwrot podatku.