Skip to content

Większość form wypowiedzi pojawia się na lekcjach języka polskiego w szkole podstawowej. Na maturze króluje rozprawka, ale też inne, mniejsze teksty, na przykład notatka syntetyzująca czy streszczenie logicznie. Dowiedz się, jak je napisać, żeby zdobyć komplet punktów na egzaminie.

Formy wypowiedzi na maturze:

  • wypowiedź argumentacyjna
  • czyli rozprawka
  • notatka syntetyzująca
  • streszczenie logiczne

Schematy, czyli formy wypowiedzi krok po kroku

Dowiedz się, jakie elementy powinny zawierać rozprawka, notatka syntetyzująca czy streszczenie logiczne. Poznaj budowę tych form wypowiedzi i nie daj się zaskoczyć na egzaminie.

Przydatne zwroty i sformułowania

W pisaniu pomoże Ci bank zwrotów oraz sformułowań, które możesz wykorzystać, tworząc wypracowanie. Dzięki nim nie musisz się zastanawiać, jak wyrazić jakąś myśl czy napisać wstęp oraz zakończenie.

Praktyczne przykłady

Zamiast suchej teorii wolisz praktyczne przykłady? Dobrze się składa! Nauczyciele Odrabiamy.pl przygotowali dla Ciebie przykładowe wypracowania, w których zaznaczyli najważniejsze elementy do zapamiętania. Sprawdź!

Przeczytaj o formach wypowiedzi:

Odrabiamy logo

Odrabiamy.pl to serwis edukacyjny dla uczniów, który tworzą nauczyciele. W naszej bazie znajdziesz opracowania zadań z aktualnych podręczników do ponad 20 przedmiotów szkolnych, testy ósmoklasisty i maturalne, a także wideolekcje oraz doświadczenia w formie wideo. Pomagamy w nauce. Razem.


© 2024 blog odrabiamy - odrabiamy.pl