Skip to content

Nowożytność – epoka w historii, która następuje po średniowieczu i poprzedza XIX wiek. Za jej początek przyjmuje się datę upadku Cesarstwa Bizantyjskiego (1453 r.) lub odkrycia Ameryki przez Krzysztofa Kolumba (1492 r.).

XX wiek – za jego początek uważa się 1901 rok, a koniec przypada na rok 2000. Często jest określany jako wiek wojen i licznych przemian politycznych.

Średniowiecze – epoka pomiędzy starożytnością a nowożytnością. Za jej początek przyjmuje się upadek Rzymu (476 r.). To czas formowania się organizacji państwowych w wielu krajach Europy.

Ustroje polityczne – poznaj najważniejsze ustroje polityczne, m.in. monarchię, demokrację ludową, parlamentarną i konstytucyjną. Dowiedz się, czym charakteryzowały się ustroje polityczne starożytnych państw.

Życie codzienne na przestrzeni wieków – dowiedz się, czym charakteryzowało się życie codzienne ludzi żyjących w dawnych czasach: jak spędzali czas wolny, co jedli, jakie uprawiali sporty.

XIX

XIX wiek – XIX wiek nie był łaskawy dla Polaków. To czas zaborów, powstań i represji. Dowiedz się, jak wyglądało życie w tym czasie.

Współczesność – przyjmuje się, że epoka współczesności rozpoczęła się wraz z wybuchem I wojny światowej w 1914 roku. Nie jest możliwe całościowe podsumowanie tego okresu, ponieważ współczesność trwa do dzisiaj.

Władcy Polski – poznaj królów i władców, którzy rządzili Rzeczpospolitą od początków istnienia państwowości. W których latach żyli i panowali? Czym charakteryzowały się ich rządy? Jaki wpływ miały na politykę, gospodarkę i sytuację społeczną w kraju? Tego dowiedz się z naszych artykułów.

Starożytność – przyjmuje się, że starożytność trwa od czasów wynalezienia pisma (ok. IV w. p.n.e.) do upadku Rzymu w 476 r. Przyjmujemy, że jest to pierwsza epoka historyczna. To właśnie wtedy nastąpił rozkwit cywilizacji starożytnej Grecji czy Rzymu.

Tablice historyczne – tablice historyczne to najważniejsze informacje na dany temat, które zostały przedstawione w formie biogramu czy kalendarium wydarzeń. Pomogą Ci podczas nauki oraz powtórek do szkolnych sprawdzianów lub matury z historii.