Skip to content

Pisanie tekstów jest jedną z umiejętności sprawdzanych na egzaminie ósmoklasisty. Z tego powodu ćwiczy się ją także w szkole. Dowiedz się, jak napisać e-mail prywatny, wiadomość lub wpis na blogu. Poznaj najważniejsze zasady tworzenia wypowiedzi pisemnych.

E-mail prywatny i wiadomość

Jak zbudowany jest e-mail? Jakim językiem pisać tego typu wiadomość? Czy można stosować formy skrócone? Czym różni się e-mail od wiadomości? Odpowiedzi na te pytania oraz przydatne zwroty, które pomogą Ci napisać tego typu tekst, znajdziesz na naszym blogu.

Wpis na blogu

Wpis na blogu to rodzaj wypowiedzi pisemnej, z którą możesz spotkać się na egzaminie ósmoklasisty. Bywa, że zawiera elementy także innych form wypowiedzi, np. recenzji, opowiadania czy rozprawki. Dowiedz się, jak zbudowany jest wpis. Poznaj przydatne zwroty i wyrażenia oraz sposoby na zaciekawienie odbiorcy.

Wypowiedź pisemna

Tworząc wypowiedź pisemną na egzaminie, należy pamiętać o rozwinięciu wszystkich punktów z polecenia. Ważna jest też logika i spójność tekstu, a także poprawność użycia różnego rodzaju środków językowych. Sprawdź, o czym jeszcze warto pamiętać.

Przeczytaj o formach wypowiedzi:

Odrabiamy logo

Odrabiamy.pl to serwis edukacyjny dla uczniów, który tworzą nauczyciele. W naszej bazie znajdziesz opracowania zadań z aktualnych podręczników do ponad 20 przedmiotów szkolnych, testy ósmoklasisty i maturalne, a także wideolekcje oraz doświadczenia w formie wideo. Pomagamy w nauce. Razem.


© 2024 blog odrabiamy - odrabiamy.pl