W artykule
Opowiadanie odtwórcze jest bardzo wdzięczną formą wypowiedzi, ponieważ nie wymaga ono wymyślania fabuły. Wystarczy, że przedstawimy daną historię własnymi słowami. Jak się do tego zabrać? Pokazujemy w artykule.
Czym jest opowiadanie odtwórcze?
Opowiadanie odtwórcze to opowiadanie napisane na podstawie już istniejącego utworu, np. baśni lub mitu. Zadaniem piszącego jest odtworzenie przedstawionych w tekście zdarzeń. Musi on doskonale znać dane dzieło oraz pamiętać o porządku chronologicznym.
Uwaga! Nie wolno zmieniać wydarzeń, które rozgrywają się w tekście będącym wzorem dla naszego opowiadania. Można jedynie go nieco wzbogacić, np. dodając szczegóły, które nie pojawiły się w oryginalnej wersji utworu. Inną opcją jest pokazanie zdarzeń z punktu widzenia bohatera drugoplanowego bądź zmiana narracji z trzecioosobowej na pierwszoosobową.
Budowa opowiadania
Opowiadanie odtwórcze w swojej budowie niczym nie różni się od opowiadania twórczego. Powinno mieć tytuł oraz trójdzielną kompozycję (wstęp, rozwinięcie, zakończenie). Jego szczegółowa konstrukcja zależy od utworu, na podstawie którego opowiadanie jest tworzone.
Może zostać wzbogacone o dialogi, monologi, szczegółowe opisy czy formy podawcze, takie jak mowa zależna i mowa pozornie zależna. O tym, jak napisać opowiadanie i wprowadzić tego typu zabiegi pisaliśmy szczegółowo w artykule pt. Jak napisać opowiadanie twórcze z dialogiem?
Nieocenioną pomocą w redagowaniu opowiadania odtwórczego jest szczegółowy plan wydarzeń. Tworzymy go do tekstu, na podstawie którego mamy napisać opowiadanie. Dzięki niemu będziemy trzymać się blisko fabuły oryginału. Jeśli potrzebujesz wskazówki, jak stworzyć plan, sięgnij do naszego poradnika: Jak napisać plan wydarzeń?
Jak napisać plan wydarzeń? (czytaj)
Przykładowe opowiadanie odtwórcze na podstawie mitu
Poniższy przykład opowiadania odtwórczego powstał na podstawie mitu o Orfeuszu i Eurydyce. Zachowaliśmy oryginalną fabułę mitu – w tekście pojawiły się jedynie dodatkowe szczegóły, o których nie mówi oryginał (np. kto przekazał Orfeuszowi wieści o śmierci Eurydyki, gest Persefony).
Ryc. 1. Przykład opowiadania odtwórczego wraz z jego najważniejszymi elementami
Zobacz też:
Jak napisać opowiadanie twórcze z dialogiem? (czytaj)
Utrwal wiedzę
Poniżej znajdują się zadania wraz z odpowiedziami, do rozwiązania których wykorzystano wiedzę zaprezentowaną w tym artykule.