W artykule
Odczytywanie i zapisywanie słowami liczb dwu- lub trzycyfrowych najczęściej nie sprawia trudności. Jak jednak prawidłowo odczytać i zapisać słowami liczby wielocyfrowe? Tego dowiesz się w dalszej części artykułu.
Prawidłowy sposób zapisywania pewnych liczb dwu- i trzycyfrowych
Zapisując liczby 50, 500, 60, 600, 90 i 900 słownie, pamiętaj, aby nie pominąć litery „ć”:
- 50 – pięćdziesiąt,
- 500 – pięćset,
- 60 – sześćdziesiąt,
- 600 – sześćset,
- 90 – dziewięćdziesiąt,
- 900 – dziewięćset.
Łatwo o pomyłkę, ponieważ te liczebniki często wymawiamy w inny sposób. Dochodzi tutaj do upodobnienia niektórych głosek pod wpływem sąsiedztwa innych. Dlatego napiszemy „sześćset”, ale powiemy np. [sześset].
Grupowanie cyfr
Jeśli chcesz odczytać dużą liczbę, najpierw ją pogrupuj, czyli oddziel pionowymi kreskami po 3 cyfry, zaczynając od prawej strony. Pierwsze trzy cyfry utworzą grupę jedności, następne trzy cyfry to grupa tysięcy, kolejne trzy to grupa milionów, później miliardów itd.
Zapisywanie liczb za pomocą słów – przykład 1
Dana jest liczba 38 000 169. Grupujemy cyfry po trzy, zaczynając od prawej strony. Otrzymamy: 38 | 000 | 169. W grupie milionów mamy 38, a w grupie jedności 169. W grupie tysięcy nie występują żadne cyfry. Jest to więc liczba: trzydzieści osiem milionów sto sześćdziesiąt dziewięć.
Zapisywanie liczb za pomocą słów – przykład 2
Dana jest liczba 765 024. Grupujemy cyfry po trzy, zaczynając od prawej strony. Otrzymamy: 765 | 024. W grupie tysięcy znajduje się 765, a w grupie jedności 24. Jest to więc liczba: siedemset sześćdziesiąt pięć tysięcy dwadzieścia cztery.
Wideolekcja
Zobacz wideolekcję, w której pokazujemy, jak odczytywać i zapisywać duże liczby za pomocą słów.
Zobacz też:
Odczytywanie i zapisywanie dużych liczb za pomocą cyfr