W artykule
Bycie kreatywnym przydaje się nam w codziennym życiu. Na pewno nieraz słyszycie sugestie nauczycieli, gdy zlecają do wykonania projekt lub zadanie: Bądźcie kreatywni, użyjcie wyobraźni! Na szczęście kreatywność można rozwijać! Jest to umiejętność, nad którą warto pracować, ponieważ procesy myślowe wychodzące poza schemat stanowią doskonały trening dla naszego mózgu.
Co to jest kreatywność?
Efekty ludzkiej kreatywności widzimy m.in. czytając książki, podziwiając obrazy, czy też oglądając reklamy. Jest to umiejętność wykorzystywana przez naukowców i inżynierów. To stan ducha i umysłu, który umożliwia powstawanie innowacji i wynalazków. Ciekawostką jest, że nie ma jednej uniwersalnej definicji kreatywności. Kreatywność to inaczej postawa twórcza (od łac. creatus „twórczy”). Mówiąc ogólnie, jest zdolnością do tworzenia czegoś nowego, co ma pewną wartość. Powszechnie uważa się, że jest to proces umysłowy, dzięki któremu powstają nowe koncepcje, idee lub oryginalne rozwiązania.
Do czego przydaje się kreatywne myślenie?
Rozwój kreatywności może przyczynić się do Twojego zawodowego sukcesu w przyszłości.
Kreatywność jest bardzo ważna w zawodach takich jak: grafik, specjalista ds. PR, social media manager, inżynier oprogramowania, twórca aplikacji mobilnych, projektant wnętrz. Jednak tak naprawdę każdy zawód wymaga kreatywnego myślenia, gdy zawodzą schematy. Kreatywne podejście do problemu to cecha pożądana w nowoczesnej gospodarce. Jest istotnym aspektem w marketingu i projektowaniu strategii funkcjonowania danego przedsiębiorstwa.
Kreatywność pomaga także w zapamiętywaniu informacji, w nauczaniu innych oraz kształtowaniu swojej osobowości i cech charakteru. Można powiedzieć, że kreatywność to poniekąd droga do osobistej wolności, ponieważ dzięki jej rozwojowi mamy do wyboru wiele dróg kariery.
Jak rozwijać kreatywność?
Kreatywność jest umiejętnością, której można się nauczyć, a także rozwijać. Bodźcami wpływającymi na rozwój procesów myślowych są m.in. czynności takie jak: czytanie książek, chodzenie do teatru, słuchanie muzyki, czytanie artykułów popularnonaukowych.
Bardzo istotnym czynnikiem ułatwiającym rozwój procesów myślowych jest sama zdolność do skupienia się nad daną czynnością. Jeśli masz problem ze skupieniem swojej uwagi, pamiętaj, aby robić przerwy i pracować w miejscu wolnym od rozpraszających Cię czynników.
Czasami, aby uruchomić kreatywne myślenie wystarczy dobrze się wyspać lub uciąć sobie krótką drzemkę po południu. Innym razem pomóc może muzyka, medytacja czy też burza mózgów w towarzystwie znajomych.
Zdecydowanie pomaga także tworzenie tradycyjnych notatek na papierze. Angażujemy wtedy więcej rejonów w naszym mózgu niż podczas pisania na komputerze. Pisanie piórem wymaga większej koordynacji ruchu z myślą i pozwala, dzięki charakterowi pisma, uwolnić emocje.
Ćwiczenia twórczego myślenia
Poniżej przedstawiamy kilka technik twórczego myślenia. Takie ćwiczenia można wykonywać, aby zwiększać potencjał swojej kreatywności. Spróbuj! To może być zarówno spory wysiłek umysłowy, jak i dobra zabawa.
- Przygotuj odpowiedzi na pytania: Co by było gdyby…
- na świecie istniały dinozaury?
- ludzie umieli latać?
- dotąd nikt nie wynalazł samochodu?
- zlikwidowano Internet?
- wszystkie owady były wielkości co najmniej królika?
- Pięć nazw
Wyobraź sobie, że właśnie otwierasz sklep z zabawkami. Wymyśl pięć nazw dla tego sklepu.
Zakładasz klub krajoznawczy – jakie pięć nazw klubu zaproponujesz?
Otwierasz sklep z ekologiczną żywnością – jakie pięć nazw przychodzi Ci do głowy?
- Wyobraź sobie, że…
- możesz stać się swoją ulubioną postacią literacką – kim byś się stał i co byś robił?
- możesz wyhodować pszczoły wielkości psa – co byś z nimi zrobił?
Zachęcam do odwagi w snuciu wyobrażeń!
- Wspólne cechy – wskaż 3 wspólne cechy, zastosowania itp. dla poniższych par przedmiotów:
- pudło i gitara,
- samochód i skrzynia,
- mikroskop i nóż.
- Pogrupuj przypadkowe wyrazy. Wybierz ze słownika języka polskiego sześć przypadkowych wyrazów. Podziel te wyrazy na dwie grupy (po trzy w każdej), kierując się wybraną przez siebie podstawą. Wytłumacz, na jakiej zasadzie dokonałeś wyboru.
Przykładowe grupy wyrazów, które można wykorzystać w ćwiczeniu:
- pępek, wiara, peleryna, kolana, sok, plac;
- szmaragd, zajazd, ikona, wynalazek, radość, narzuta.
- Zareklamuj losową rzecz. Znajdź w słowniku języka polskiego cztery przypadkowe wyrazy. Wybierz z nich jeden, który ma być zareklamowany. Sprawdź, w jaki sposób pozostałe wyrazy mogą posłużyć do reklamy tego wybranego. Wymyśl hasło reklamowe, slogan lub reklamę telewizyjną.
Przykładowe grupy wyrazów, z których można skorzystać:
- osiedle, drabina, latarnia morska, scena;
- aromat, koszula, żarówka, sanie.
Korzyści płynące z rozwoju kreatywności
Kreatywność sprawia, że można w życiu osiągnąć więcej. Jej rozwój umożliwia zmiany, wytyczanie nowych kierunków i zapobiega wpadaniu w rutynę. Ćwiczenie twórczego myślenia kształtuje intelekt, ułatwia rozwiązywanie problemów, sprawia, że wzrasta nam pewność siebie.
Na koniec zapamiętaj: Kreatywność nie jest talentem. Jest to umiejętność, której można się nauczyć i którą można rozwijać oraz stosować.
Materiały źródłowe
Informacje
- Szmidt, K. J., Trening kreatywności. Podręcznik dla pedagogów, psychologów i trenerów grupowych, Wyd. Sensus, 2013.
- de Bono, E., Umysł kreatywny. 62 ćwiczenia rozwijające intelekt, Wyd. Studio Emka, 2007.
- Sternberg R. J., The Nature of Creativity, “Creativity Research Journal”, s. 88, 2006.
- https://mfiles.pl/pl/index.php/Kreatywność (dostęp: 02.01.2022)
- https://web.swps.pl/strefa-psyche/blog/relacje/21252-kreatywnosc-czy-mozna-ja-wytrenowac (dostęp: 02.01.2022)
- https://paderewski.lublin.pl/edukacja-i-inspiracje/pl/po-co-nam-kreatywnosc#.YdGPjWjMLIV (dostęp: 02.01.2022)https://portal.librus.pl/szkola/artykuly/kreatywnosc-to-stan-ducha-i-umyslu-poznaj-zestaw-cwiczen (dostęp: 02.01.2022)