W artykule
Nie dotrzesz tu samolotem. To obok Andory, Monako, San Marino i Watykanu jedno z pięciu państw świata, które nie posiada portu lotniczego. Nie przypłyniesz tu promem ani statkiem. To niepodległe terytorium nie ma bowiem dostępu do morza. Nie spotkasz tu także tłumu turystów – to jeden z najrzadziej odwiedzanych zakątków Europy. Tak, mowa o jednym z niemieckojęzycznych krajów. Zapraszam Cię na wizytę w Liechtensteinie!
Liechtenstein na mapie
Liechtenstein to otoczone malowniczymi alpejskimi szczytami niewielkie księstwo, które leży w Europie Zachodniej między Austrią a Szwajcarią. Całą jego zachodnią granicę wyznacza rzeka Ren, a wschodnią – łańcuchy alpejskie. Co ciekawe, jest jednym z dwóch krajów podwójnie śródlądowych na świecie! W ten sposób określa się kraj, który tak samo jak jego sąsiedzi nie ma dostępu do morza. Poza Liechtensteinem do takich państw zalicza się tylko Uzbekistan.
Powierzchnia Księstwa Liechtensteinu liczy niecałe 161,5 km2. Liechtenstein zajmuje tym samym 6 miejsce na liście najmniejszych państw świata. Wyobraź sobie, że ten niepodległy kraj jest wielkości Częstochowy! Funkcję stolicy pełni Vaduz, jednak największym miastem jest liczące około 6 tys. mieszkańców Schaan.
Ryc. 1. Mapa Liechtensteinu
Kto tu rządzi?
Władzę w tym kraju zamieszkiwanym przez niecałe 40 tys. osób sprawuje Książę Liechtensteinu. Liechtenstein to dziedziczna monarchia konstytucyjna, a dynastią panującą nieprzerwanie od powstania księstwa w 1719 r. jest ród Liechtensteinów. Obecnie funkcję głowy państwa pełni Jan Adam II, będący najbogatszym monarchą w Europie. Tron obejmie po nim jego najstarszy syn Alojzy.
Siedzibą rodziny książęcej jest górujący nad stolicą zamek w Vaduz (niem. Schloss Vaduz). To symbol kraju, a jednocześnie dla wielu osób pierwsze skojarzenie z Liechtensteinem. Obiekt ten niestety nie jest dostępny dla turystów.
Ryc. 2. Zamek w Vaduz
Słów kilka o pieniądzach
Być może zaskoczy Cię, że ten niewielki kraj jest bajecznie bogaty! Według danych Międzynarodowego Funduszu Walutowego i Organizacji Narodów Zjednoczonych zajmuje pierwsze miejsce na liście państw świata według nominalnego produktu krajowego brutto w przeliczeniu na 1 mieszkańca. Zarobki należą tutaj do najwyższych w Europie. W przeliczeniu na złotówki wynoszą średnio 30 tys. miesięcznie.
Niskie podatki w Liechtensteinie sprawiły, że zyskał on miano raju podatkowego. Szacuje się, że liczba zarejestrowanych tam firm jest dwukrotnie wyższa niż liczba ludności i wynosi około 80 000.
Walutą obowiązującą w Liechtensteinie jest frank szwajcarski.
Okiem turysty
Największą atrakcję turystyczną Liechtensteinu stanowią oczywiście dobrze oznakowane szlaki piesze. Księstwo przyciąga więc miłośników górskich wycieczek, oferując zapierające dech w piersiach widoki. Na najwyższy szczyt, Grauspitz (2600 m n.p.m.), nie prowadzi jednak żaden stale utrzymywany szlak, dlatego znacznie większą popularnością cieszą się sąsiednie szczyty – Naafkopf oraz Falknis. Fani sportów zimowych przybywają do jedynego ośrodka narciarskiego w kraju – Malbun.
Ryc. 3. Malbun, centrum sportów zimowych
Muzea
Co jeszcze warto zobaczyć w Liechtensteinie? Będąc w stolicy, zwolennicy sztuki mogą odwiedzić Kunstmuseum Liechtenstein – państwowe muzeum sztuki nowoczesnej i współczesnej, lub Muzeum Poczty (niem. Postmuseum), w którym znajduje się kolekcja znaczków pocztowych wydawanych przez Księstwo Liechtensteinu od 1912 r. Zbiór obejmuje około 300 znaczków. Tutaj można także zaznajomić się z historią usług pocztowych.
Ryc. 4. Państwowe muzeum sztuki nowoczesnej i współczesnej w Vaduz
Znany most
Warto zobaczyć także łączący Vaduz ze szwajcarską gminą Sevelen drewniany most na Renie (niem. Alte Rheinbrücke), ponieważ to jedyny z 13 wybudowanych na Renie mostów z drewna, który przetrwał do dziś. Powstał w 1901 r. i mierzy 135 m. Dostępny jest jedynie dla pieszych i rowerzystów. Obecnie to znana atrakcja turystyczna.
Ryc. 5. Drewniany most na Renie
Zamki
Jak zostało wspomniane, zamek w Vaduz zamieszkuje rodzina książęca, dlatego turyści nie mają do niego wstępu. Można jednak udać się pod jego mury i podziwiać widoki z wysokości 570 m n.p.m.
Wart uwagi jest także znany Zamek Gutenberg (niem. Burg Gutenberg) w miejscowości Balzers, który wzniesiony został na 70-metrowej, wolnostojącej skale. Jego budowę rozpoczęto w XII w. Początkowo pełnił funkcję kościoła, a obecnie jest to muzeum i miejsce, w którym latem chętnie organizowane są przyjęcia. Obiekt przetrwał do dziś w prawie nienaruszonym stanie!
Ryc. 6. Zamek Gutenberg
Pamiętaj o pamiątkach!
Z każdego zakątka świata turyści przywożą pamiątki. Standardowo są to magnesy, kubki, pocztówki. Oczywiście kupisz je także tutaj. Charakterystyczną pamiątką z Liechtensteinu będzie jednak znaczek pocztowy, a także sery oraz… wino! Tak, wina wytwarzane w tym kraju cieszą się wielkim uznaniem i bardzo ciężko nabyć je poza Księstwem Liechtensteinu. Zwiedzając wspomniany już Zamek Gutenberg, warto odwiedzić winnicę zlokalizowaną u jego stóp.
Garść ciekawostek
Liechtenstein to jedyny kraj niemieckojęzyczny, który nie graniczy z Niemcami.
W 1937 r. do granatowo-czerwonej flagi Liechtensteinu dodano koronę, by odróżnić ją od flagi Haiti.
Ryc. 7. Flaga Liechtensteinu
Liechtenstein nie posiada własnej armii, a bezpieczeństwo zapewnia jej Szwajcaria.
Za sport narodowy uznawana jest piłka nożna. Jedyną rywalizacją między klubami piłkarskimi tego kraju jest Puchar Liechtensteinu, w którym 47 razy zwyciężył FC Vaduz.
Co roku każdy mieszkaniec Liechtensteinu otrzymuje zaproszenie na sierpniowe przyjęcie urodzinowe księcia Jana Adama II.
Kraj ten jest największym na świecie producentem sztucznych… szczęk. Prym wiedzie firma Ivoclar Vivadent, która na swojej stronie internetowej szczyci się obrotami z 2021 r. w wysokości 840 mln CHF (niecałe 4 mld zł).
W 2011 r. w serwisie Airbnb pojawiła się ogólnodostępna oferta wynajmu całego Księstwa Liechtensteinu za 70 tys. dolarów za dobę! Pomysł ten zrodził się po tym, jak amerykański raper Snoop Dogg chciał wynająć całą powierzchnię kraju, żeby nakręcić teledysk.
Wskaźnik przestępczości w Liechtensteinie należy do najniższych na całym świecie. Do ostatniego zabójstwa doszło tutaj w 1997 r.
Podróżując po Europie, nie zapomnij odwiedzić tego maleńkiego księstwa. W końcu nie bez powodu nazywane jest ono alpejskim rajem 😉
Materiały źródłowe
Informacje
- https://pl.wikipedia.org/wiki/Liechtenstein
- https://de.wikipedia.org/wiki/Liechtenstein
- https://nawakacje.eu/liechtenstein-atrakcje
- https://podroztrwa.pl/liechtenstein
- https://pl.wikipedia.org/wiki/Grauspitz https://www.smartage.pl/alte-rheinbrucke-vaduz-sevelen-ostatni-drewniany-most-na-renie/
- https://mpe.pl/liechtenstein-na-wynajem/
Ilustracje
- Ryc. 1.: Źródło: https://de.wikipedia.org/wiki/Datei:Liechtenstein_topographic_map-de.png, (data dostępu: 28.06.2022).
- Ryc. 2.: Źródło:https://www.getyourguide.pl/zurych-l55/z-zurychu-prywatna-wycieczka-do-liechtensteinu-i-heidilandu-t377256/, (data dostępu: 28.06.2022).
- Ryc. 3.: Źródło: https://www.bergfex.pl/malbun/bilder/#images-2, (data dostępu: 28.06.2022).
- Ryc. 4.: Źródło: https://de.m.wikipedia.org/wiki/Datei:Kunstmuseum_Liechtenstein,_Vaduz.jpg, (data dostępu: 28.06.2022).
- Ryc. 5.: Źródło: https://pl.wonder-planet.net/14622628-liechtenstein-in-pictures-15-beautiful-places-to-photograph, (data dostępu: 28.06.2022).
- Ryc. 6.: Źródło: https://sworld.co.uk/2/701070/photoalbum/%D0%97%D0%B0%D0%BC%D0%BE%D0%BA-%D0%93%D1%83%D1%82%D0%B5%D0%BD%D0%B1%D0%B5%D1%80%D0%B3%D0%B0, (data dostępu: 28.06.2022).
- Ryc. 7.: Źródło: https://redro.pl/fototapeta-brytania-flaga-liechtensteinu,70841872, (data dostępu: 28.06.2022).