W artykule
Rok przestępny ma 366 dni, czyli o 1 więcej niż rok zwykły. W takim roku luty ma nie 28, a 29 dni. Dlaczego wprowadzono taki podział czasu? Dowiesz się tego, czytając artykuł oraz oglądając wideolekcję.
Dlaczego w kalendarzu pojawia się rok przestępny?
Rok astronomiczny, czyli okres, jaki Ziemia potrzebuje, aby obiec wokół Słońca, trwa 365,2422 dni czyli 365 dni 5 godzin 48 min i ok. 46 sekund. Z kolei rok kalendarzowy trwa 365 dni. Różnica między rokiem zwrotnikowym a kalendarzowym wynosi więc ok. 6 godzin. Po 4 latach rok kalendarzowy traci do roku astronomicznego ok. 24 godziny, czyli 1 dzień. Ten dodatkowy dzień dopisujemy do kalendarza jako 29 lutego.
Kto wpadł na taki pomysł? Na prośbę Juliusza Cezara w 45 r. p.n.e. grecki astronom Sosigenes z Aleksandrii dostosował funkcjonujący kalendarz do zwrotnikowego (dopasował go do położenia Ziemi względem Słońca). Nowy kalendarz nazwano juliańskim. Okazało się jednak, że nie pokrywał się on idealnie z kalendarzem astronomicznym, gdyż spóźniał się o 1 dzień na każde 128 lat. W 1582 r. papież Grzegorz XIII zreformował kalendarz. Ustalił on, że po 4 października będzie 15 października, nie zaś 5. Dzięki temu zniwelowano powstałą dotychczas różnicę. Jest to obecnie obowiązujący kalendarz gregoriański. Kalendarzem juliańskim posługuje się nadal Kościół Prawosławny, stąd różnica w czasie obchodzenia wspólnych świąt.
Jak sprawdzić, czy dany rok jest przestępny?
Aby sprawdzić, czy dany rok jest przestępny, musimy zbadać 3 podzielności: przez 4, 100 oraz 400. Przedstawia to poniższy graf.
Wynika z tego, że rok jest przestępny, gdy liczba oznaczająca ten rok jest podzielna przez 4 i nie jest podzielna przez 100 lub jest podzielna przez 4, 100 i 400.
Wideolekcja
Utrwal wiedzę
Poniżej znajdują się zadania wraz z odpowiedziami, do rozwiązania których wykorzystano wiedzę zaprezentowaną w tym artykule.