W artykule
Opis postaci jest wypowiedzią, która przedstawia cechy charakterystyczne danej osoby. Skupia się głównie na wyglądzie i zachowaniu. Opisywać można zarówno kogoś znajomego, jak i postać literacką czy bohatera filmu. O czym należy pamiętać, redagując taki opis?
Opis postaci jest jednym z elementów charakterystyki, który pojawia się jako osobna forma wypowiedzi na wczesnych etapach nauki szkolnej. Opisywać można nie tylko osoby żyjące w rzeczywistości, ale i bohaterów literackich czy filmowych, muzyków, aktorów, sportowców. Tworząc opis, warto jednak zachować trójdzielną kompozycję ze wstępem, rozwinięciem i zakończeniem. Co napisać w poszczególnych częściach?
Opis postaci – schemat
We wstępie jest miejsce na ogólne przedstawienie postaci. To tutaj podasz jej imię i podstawowe dane, jak wiek, zawód czy miejsce zamieszkania.
W rozwinięciu pojawia się opis właściwy, czyli cechy wyglądu wybranej osoby. Na czym należy się skupić? Przede wszystkim na elementach charakterystycznych, takich jak wzrost, kolor oczu, włosów, sposób ubierania się, znaki szczególne (pieprzyki, znamiona, blizny, kolczyki itp.). Warto tę część zacząć od ogólnego opisu postury (np. Ania ma szczupłą, drobną sylwetkę).
Nadal w rozwinięciu, lecz już w kolejnym akapicie, opisz zachowanie tej osoby. Możesz przedstawić sposób jej mówienia, typowe dla tej osoby gesty, miny czy sposób poruszania się.
W zakończeniu przedstaw swoją opinię na temat opisywanej postaci.
Wstęp |
Przedstawienie postaci:
|
Rozwinięcie |
Opis wyglądu:
|
Zakończenie | Opinia, ocena postaci. |
Czym różni się opis postaci od charakterystyki?
Opis postaci jest jedną z części charakterystyki, chociaż może występować również jako osobna forma wypowiedzi. Skupia się głównie na wyglądzie i cechach zewnętrznych danego bohatera. Z kolei najważniejszym elementem charakterystyki jest przedstawienie cech charakteru postaci, jej zachowania, zainteresowań czy poglądów.
Praktyczne wskazówki
- Stosuj jak najwięcej przymiotników – w ten sposób tekst stanie się ciekawszy, a opis bardziej wiarygodny. Przed pisaniem możesz zrobić burzę mózgu, podczas której wypiszesz potrzebne ci wyrazy i sformułowania.
- Zwróć uwagę na zabarwienie emocjonalne słownictwa. Wyrazy neutralne (np. noga) sprawiają wrażenie obiektywizmu, natomiast te nacechowane w sposób negatywny (np. pot. gira) lub pozytywny (np. nóżka) zawierają opinię na temat opisywanej osoby.
- Urozmaicaj tekst za pomocą związków frazeologicznych oraz porównań, np. sokoli wzrok, orli nos, kaczy chód, włosy jak po wyjściu od fryzjera, porusza się jak modelka po wybiegu, jest zwinny jak kot.
- Pamiętaj o akapitach!
Przydatne zwroty i sformułowania
Sylwetka
szczupła, otyła, wysmukła, przysadzista, wysportowana, modelki, zgrabna, niezgrabna, kanciasta, okrągła, figura gruszki, figura jabłka.
Twarz
owalna, podłużna, okrągła, trójkątna, pucułowata, smutna, wesoła, dziecięca, dojrzała.
Cera
piegowata, opalona, blada, rumiana, niezdrowa, szarawa, trądzikowa, jasna, oliwkowa, ciemna karnacja.
Oczy
okrągłe, duże, migdałowate, skośne, błyszczące, wesołe, sarnie, małe, piękne, przenikliwe, piwne, brązowe, czarne, zielone, niebieskie, szare.
Nos
zadarty, garbaty, orli, rzymski, perkaty, długi, prosty, krótki, niewielki, haczykowaty.
Włosy
proste, kręcone, długie, krótkie, półdługie, rozczochrane, gładkie, puszyste, rude, czarne, blond, ciemne, jasne, farbowane, siwe, przetłuszczone, dredy, warkoczyki, kok, upięcie, fantazyjna fryzura.
Sposób mówienia
swobodny, jąka się, donośny głos, cichy głos, z manierą w głosie, teatralny, niewyraźnie, sepleniąc, z przejęciem, powolny, z obcym akcentem, donośnie, płynnie, przez nos, podniesionym głosem.
Sposób ubierania się
modnie, niemodnie, bez gustu, niechlujnie, elegancko, na sportowo, z wdziękiem, skromnie, swobodnie, z klasą, stosownie do okazji.
Sposób poruszania się
z gracją, lekki, ociężały, taneczny krok, sprężysty krok, jak modelka, na wózku, z trudem, z wdziękiem, o lasce, ociężale, na palcach, niepewnie stawiać kroki.
Ocena postaci
niepozorny, przeciętny, miły, sympatyczny, zabawny, lubiany, odpychający, intrygujący, tajemniczy, oryginalny.
Przykładowy opis postaci
Ryc. 1. Przykładowy opis postaci i jego najważniejsze elementy
Utrwal wiedzę
Poniżej znajdują się zadania wraz z odpowiedziami, do rozwiązania których wykorzystano wiedzę zaprezentowaną w tym artykule.