W artykule
Sprawozdanie jest ustną lub pisemną relacją ze zdarzeń, w których uczestniczył autor sprawozdania. W zależności od charakteru wydarzenia, może przyjmować formę bardziej lub mniej oficjalną. O czym należy pamiętać, pisząc tę formę wypowiedzi?
Czym jest sprawozdanie?
Sprawozdanie jest tekstem relacjonującym zdarzenie, pisanym z perspektywy jego uczestnika. Najczęściej sporządza się go w związku z oficjalną działalnością jakiejś instytucji, np. jako relację ze spotkania zarządu. W takim wypadku często przyjmuje charakter protokołu – sprawozdanie tego typu jest bowiem dokumentem. Jeśli ma natomiast ukazywać jakieś wydarzenie, np. sportowe czy wycieczkę szkolną, wtedy zbliża się swoją formą do reportażu. Z kolei sprawozdania z wydarzeń kulturalnych, np. z wizyty w teatrze, kinie bądź z przeczytanej lektury, przypominają nieco recenzję.
W praktyce szkolnej najczęściej stosuje się sprawozdanie mniej oficjalne, służące jako wprawka, dzięki której poznamy tajniki tej formy wypowiedzi. Z tego powodu możecie zostać poproszeni o napisanie relacji niemal z każdego wydarzenia, np.:
- wycieczki szkolnej,
- zawodów sportowych,
- spotkania organizowanego przez szkołę,
- zebrania samorządu uczniowskiego,
- lektury,
- filmu,
- spektaklu,
- akademii.
Być może w tym momencie nauka pisania sprawozdania wydaje się pozbawiona sensu, jednak w życiu zawodowym umiejętność ta jest bardzo przydatna.
Ogólny schemat budowy sprawozdania
Sprawozdanie, podobnie jak każda dłuższa wypowiedź, powinno mieć trójdzielną kompozycję, czyli składać się ze wstępu, rozwinięcia i zakończenia. Redagując tę formę wypowiedzi, warto pamiętać o sześciu pytaniach dziennikarskich: KTO? CO? GDZIE? KIEDY? DLACZEGO? JAK?
Ogólny schemat sprawozdania wygląda następująco:
1. Sprawozdanie powinno mieć tytuł.
2. We wstępie należy podać fakty:
- co było tematem danego wydarzenia, co to było za wydarzenie?
- kto w nim uczestniczył?
- kiedy miało miejsce?
- gdzie się odbyło?
- dlaczego, w jakim celu zostało zorganizowane?
3. W rozwinięciu powinna pojawić się informacja, jak przebiegało zdarzenie (opis zdarzenia, co działo się po kolei).
4. W zakończeniu należy przedstawić opinię na temat wydarzenia, która powinna wynikać z faktów.
5. Oficjalne sprawozdania muszą także zawierać informacje na temat miejsca i czasu jego sporządzenia (pod tekstem w lewym dolnym rogu), a także podpis autora sprawozdania (w prawym dolnym rogu).
Należy pamiętać, że sprawozdanie, w zależności od tematu, może przybierać formę innej wypowiedzi, np. recenzji (sprawozdanie z filmu, książki, sztuki teatralnej), reportażu (np. sprawozdanie z wycieczki) czy protokołu (np. sprawozdanie z zebrania).
Praktyczne wskazówki
- Przygotowując się do pisania sprawozdania, rób notatki już w trakcie wydarzenia, aby nie umknęły ci ważne fakty. Zapisuj tylko te informacje, które łatwo możesz zapomnieć, np. nazwiska, daty, tytuły, nazwy miejscowości.
- Sprawozdanie powinno być proste i rzeczowe, zbudowane z niezbyt długich zdań. Pamiętaj: tutaj dominuje konkret!
- Wydarzenia przedstawiaj w porządku chronologicznym, a więc zgodnie z kolejnością, w jakiej miały miejsce. Skup się jedynie na tych sytuacjach, które dotyczą wszystkich uczestników. Pomiń fakt, że kolega został upomniany przez nauczycielkę czy, że spóźnił się autobus.
- Ta forma wypowiedzi musi mieć charakter obiektywny, a więc zawierać tylko te informacje, które da się sprawdzić. Może je napisać tylko uczestnik zdarzeń!
Przydatne zwroty i sformułowania
Kolejność zdarzeń
- Na wstępie/ Na początku…,
- Najpierw…,
- Później…/ Następnie…/ W dalszej części programu…,
- Zgodnie z planem…,
- Na zakończenie… .
Wrażenia
- Bez wątpienia…,
- Sądzę…/ Uważam…/ Przypuszczam…/ Jak się wydaje…,
- Widocznie…/ Wszystko wskazuje na…/ Najprawdopodobniej…/ Nie ulega wątpliwości…,
- Mam wątpliwości…/ Obawiam się…/ Nie jestem przekonana/ przekonany… .
Opinia
- niezwykłe miejsce,
- zaskakujące widowisko,
- niezapomniane przeżycie,
- wyjątkowa gra aktorska,
- nieciekawe spotkanie,
- rozczarowujący,
- niemiłe wrażenie.
Przykładowe sprawozdanie
Utrwal wiedzę
Rozwiąż zadania do tego tematu i utrwal wiedzę. Następnie sprawdź swoje odpowiedzi z rozwiązaniami przygotowanymi przez nauczycieli Odrabiamy.pl.