W artykule
Charakterystyka to jedna z form wypowiedzi, która stanowi opis danej postaci. Może dotyczyć nie tylko osoby realnie istniejącej, lecz również np. postaci literackiej, fikcyjnej, samego autora (autocharakterystyka). Ukazuje opisywanego człowieka w kompleksowy sposób, ponieważ zawiera informacje m.in. na temat jego wyglądu, cech, zainteresowań. Jej zakończenie stanowi zaś opinia na temat charakteryzowanej postaci. W interesującej nas formie wypowiedzi piszący powinien więc wnikliwie przyjrzeć się opisywanemu człowiekowi, aby na podstawie obserwacji wyciągnąć wnioski.
Rodzaje charakterystyk
- indywidualna – dotyczy jednego człowieka;
- porównawcza – umożliwia porównanie danych postaci;
- zbiorowa – opisuje pewną grupę (zbiorowość).
Forma charakterystyki
- bezpośrednia – właściwości osoby są nazywane wprost;
- pośrednia – cechy można wywnioskować np. na podstawie zachowania, słów postaci, jej otoczenia.
Budowa charakterystyki jest dość klasyczna, ponieważ składa się z trzech części. Są to kolejno:
- wstęp (ogólne zaprezentowanie postaci);
- rozwinięcie (cechy zewnętrzne i wewnętrzne);
- zakończenie (ocena).
KOMPOZYCJA
Charakterystyka indywidualna
Wstęp:
- status opisywanej osoby (bohater literacki, postać rzeczywista lub fikcyjna);
- podstawowe wiadomości na jej temat (jak się nazywa? skąd jest? czym się zajmuje?).
Rozwinięcie:
- cechy fizyczne, wygląd zewnętrzny (np. wiek, sylwetka, wzrost, kolor oczu/włosów);
- osobowość, cechy charakteru, zachowanie, sposób bycia (jaka jest dana osoba? jakie sprawia wrażenie? jakie sytuacje potwierdzają wybrane cechy?);
- zainteresowania, zdolności (jakie jest wykształcenie opisywanej postaci? czy ma pasje? czym się wyróżnia?);
- system wartości (co jest ważne dla charakteryzowanego bohatera? co wzbudza jego sprzeciw? jakie ma relacje ze swym otoczeniem?).
Zakończenie:
- ocena postaci (w jaki sposób piszący ją postrzega? co o niej myśli?);
- wyciągnięcie wniosków (np. jak bohater prezentuje się w zestawieniu ze współczesnym światem? czy jego sytuacja jest odmienna?).
Charakterystyka porównawcza
- Wariant 1. – zestawianie postaci na bieżąco. Układ tekstu jest takim sam, jak w przypadku formy wypowiedzi poświęconej jednej osobie – tzn. wstęp (ogólne informacje), rozwinięcie (wygląd, cechy itd.), zakończenie (ocena). W każdej części porównuje się ze sobą dane postaci, by wskazać elementy łączące je oraz różnice.
- Wariant 2. – polega na pełnym scharakteryzowaniu jednego bohatera, następnie drugiego. Kolejno należy wskazać to, co ich łączy oraz różni, by przejść do ogólnej oceny.
Charakterystyka zbiorowa
- Wariant 1. – od szczegółu do ogółu. Charakterystyka poszczególnych przedstawicieli danej grupy prowadzi do znalezienia ich wspólnych właściwości, a w efekcie – wysnucia wniosków.
- Wariant 2. – charakterystyka grupy, którą uzupełnia przedstawienie cech jednostek do niej należących. Pozwala to zaprezentować charakter zbiorowości, a także wskazać cechy postaci wyróżniających się na tle grupy.
Przydatne słownictwo
Wstęp charakterystyki
- Tytułowym bohaterem powieści/filmu jest…
- Pochodzi on z…
- Zajmuje się…
Rozwinięcie
- Wygląd: okrągła/ chuda/ owalna/ kwadratowa twarz; mały/ orli/ duży/ krzywy nos; jasne/ ciemne/ zielone/ brązowe/ niebieskie/ szare oczy; atrakcyjna/ przeciętna powierzchowność.
- Wprowadzanie informacji na temat cech charakteru: Bohater wyróżnia się…; Dominującą cechą jego charakteru jest…; Można go określić jako jednostkę…
- Cechy: np. opanowany, spokojny, łagodny, cierpliwy, radosny, poważny, apatyczny, chłodny, serdeczny, życzliwy, wybuchowy, nerwowy, marzycielski, tchórzliwy, odważny.
- Wykształcenie i pasje: np. ma wyższe wykształcenie; zna języki obce; gra na instrumentach; zbiera pocztówki; maluje.
- System wartości: np. ceni sobie uczciwość i rzetelność; jest liberalny/konserwatywny; ma dobre/złe relacje z otoczeniem.
- Wprowadzanie argumentacji świadczącej o danej cesze: Na taką cechę bohatera wskazuje…; Świadczy o tym…; Sytuacja, która potwierdza…
Ocena
- Osoba ta jest godna podziwu, ponieważ…;
- Można się z nim utożsamić, gdyż…;
- Postępowanie bohatera zasługuje na potępienie z powodu…
PRAKTYCZNE WSKAZÓWKI
- Starannie zaplanuj konstrukcję tekstu, aby nie zapomnieć o najważniejszych informacjach, uporządkuj je zgodnie z kompozycją charakterystyki.
- Dąż do wnikliwego przedstawienia człowieka oraz interpretacji jego sposobu bycia.
- Staraj się uzasadniać dobór cech poprzez przytoczenie przykładów zachowania, wypowiedzi danej osoby.
- Zadbaj o poprawność językową, logiczny układ wypowiedzi.
- Nie zapomnij o wyrażeniu swej opinii oraz jej uzasadnieniu – niezależnie od tego, czy jest pozytywna, czy też negatywna.
Zobacz też:
Jak napisać opowiadanie twórcze z dialogiem?
Utrwal wiedzę
Rozwiąż zadania do tego tematu i utrwal wiedzę. Następnie sprawdź swoje odpowiedzi z rozwiązaniami przygotowanymi przez nauczycieli Odrabiamy.pl.